Słowa kluczowe: alarm, dom, ogród, projekt,

DrukujSystemy bezpieczeństwa


ABY BYŁO BEZPIECZNIE - CZUJKI ALARMOWE


Dom jest narażony na wiele zagrożeń, w tym na możliwy atak złodzieja. Rodzaj zabezpieczeń zależy od wielu czynników. Budynki o takiej samej budowie konstrukcyjnej, ale zbudowane w różnych miejscach, mogą wymagać różnych zabezpieczeń.
 

Czujki alarmowe, w zależności od tego w jaki sposób i na co reagują możemy podzielić na różne rodzaje, między innymi:

  • pasywne czujki podczerwieni,
  • czujki ultradźwiękowe,
  • czujki mikrofalowe,
  • czujki magnetyczne (kontaktrony),
  • czujki stłuczeniowe szkła,
  • czujki reagujące na drgania i wibracje.

 

CZUJKI PODCZERWIENI I KONTRAKTRONY
W standardowych systemach ochrony chroni się te pomieszczenia, w których akurat nie ma domowników. Wykorzystuje się tutaj pasywne czujki podczerwieni i kontaktrony (czujki stykowe). Pracują one naprzemiennie w dzień i w nocy. Podczas snu domowników mogą np. chronić cały parter lub inne pomieszczenia, w których nikt nie przebywa. Wadą takich systemów jest to, że przy włączonych czujkach ruchu pomieszczenia są niedostępne dla domowników.
Przy małym zagrożeniu budynku nie musimy inwestować w drogie systemy bezpieczeństwa. Wystarczy wtedy jedna pasywna czujka podczerwieni i kilka kontaktronów umieszczonych w najbardziej narażonych na włamanie częściach domu. Powinny być podłączone różnymi liniami dozorowymi do prostej centralki alarmowej. Dzięki temu, w razie alarmu szybko będzie się dało ustalić, w którym miejscu jest próba włamania. Ten system, w przeciwieństwie do standardowych, nie odróżnia trybu pracy nocnej i dziennej.

 

CZUJKI STŁUCZENIOWE SZKŁA
Im budynek ma ciekawszą konstrukcję architektoniczną, tym więcej pieniędzy trzeba będzie wydać na systemy alarmowe. Jest to spowodowane występowaniem dużej ilości wnęk i załamań ścian, które są idealną kryjówką dla złodzieja. W takim wypadku należy stworzyć obwodową strefę ochrony biegnącą po obrysie budynku. Powinna się składać z kilku czujek tłuczenia szkła oraz z kilkunastu kontaktronów. Taki system (chociaż drogi) umożliwia swobodne poruszanie się domowników po wszystkich pomieszczeniach w domu, pomimo działania systemu. Nie jest to jednak system niezawodny i czasem może mu się zdarzyć włączenie fałszywego alarmu. Mogą również występować zakłócenia gdy w okolicy domu będzie przejeżdżał pojazd na sygnale.

 

INNE CZUJKI
Inne rodzaje czujek, które można podłączyć do systemu alarmowego, a które nie muszą być związane z włamaniem, to:

  • czujki gazu,
  • czujki zalania,
  • czujki dymu.

 

Zastosowanie podanych systemów ochrony zależy od miejsca w jakim znajduje się budynek, od sąsiadów jakich mamy za płotem, od tego czy często zostawiamy go bez opieki. Podane sposoby ochrony nie są jeszcze tak drogie jak systemy monitoringu, dlatego jeśli nasz dom nie jest szczególnie narażony na włamanie, lepiej skorzystać z tańszych systemów. Dużo zaoszczędzimy, jeśli pomyślimy o zamontowaniu systemu jeszcze w trakcie budowy domu.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj