Słowa kluczowe: blacha ocynkowana, blachodachówka, dach, pokrycia dachowe, remont dachu,

DrukujDachy i rynny


BLACHY NA DACHY - BLACHODACHÓWKI POWLEKANE

 

Blachodachówki nie wymagają postawienia ciężkiej konstrukcji dachowej, a w przypadku renowacji starych dachów, więźby nie trzeba wzmacniać. Są one jednym z najlżejszych materiałów dekarskich. Należą też do jednych z najtańszych, jednak na skomplikowanych połaciach dachowych znaczna ilość odpadów jest nie do uniknięcia, co trzeba uwzględnić w kalkulacji kosztów.

 


Warto wiedzieć!

1m2 pokryć blaszanych waży około 4,5 - 5 kg i nadają się one na wszystkie rodzaje dachów o nachyleniu większym od 14% (8 stopni).

 


Powłoki ochronne
O trwałości pokrycia dachu blachodachówką decyduje głównie rodzaj powłok ochronno-dekoracyjnych. Podstawową ochronę przed korozją zapewnia ocynk lub pokrycie alucynkiem. Kolejne warstwy to podkład oraz powłoka zewnętrzna.

 


Z czego wykonane są powłoki zewnętrzne?
 

Poliester - w wersji połysk lub mat jest podstawową powłoką na większości blach powlekanych. Zapewnia ona wystarczającą trwałość w przeciętnych warunkach zanieczyszczenia atmosfery. Powłoki matowe są nieco grubsze (ok.35 mikronów), a blachy z taką powłoką droższe o ok. 10%.

 

Pural - to powłoka nowej generacji, charakteryzująca się szczególną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, czynniki chemiczne i promieniowanie ultrafioletowe. Jest dwa razy grubsza od zwykłego poliestru (50 mikronów), droższa i dostępna w mniejszej liczbie kolorów. Blachy powleczone puralem stosuje się głównie do krycia dachów budynków znajdujących się na terenach o dużym zanieczyszczeniu środowiska.

 

PVDF (inaczej PVF2) - obok puralu jest jednym z najtrwalszych tworzyw. Mimo że powłoki z PVDF są niemal tak cienkie jak poliestrowe (27 mikronów), są bardzo odporne na promieniowanie UV i na czynniki chemiczne. PVDF jest najdroższą z powłok.

 


Inne blachy powlekane
Odmianą blach powlekanych są blachy pokryte granulatem ceramicznym (imitujące dachówkę ceramiczną) lub posypką mineralną (np. kwarcową lub skalną, z łupka naturalnego). Blachy z posypkami mineralnymi lub ceramicznymi mają znacznie większą trwałość niż zwykłe blachy powlekane, a ich dodatkowym walorem jest wyciszenie odgłos deszczu.

 


Uwaga!
Pojawiają się również blachy z pokryciem plastizolowym, które absolutnie nie powinny być używane w naszym klimacie. Gruba warstwa powłoki plastizolowej, przy dużych zmianach dobowych i rocznych temperatury otoczenia, ulega bowiem w krótkim czasie uszkodzeniu w wyniku naprężeń spowodowanych różną rozszerzalnością cieplną powłoki i blachy.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj