Słowa kluczowe: ciepłochronność, energooszczędność , okna, przenikanie ciepła, szyby,

DrukujOkna i drzwi


CIEPŁE SZYBY CZYLI ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ OKIEN

Współczynnik przenikania ciepła U
Okna małe charakteryzować się będą nieco gorszą ciepłochronnością niż okna duże, z mniejszym udziałem profili okiennych. Największy wpływ na termoizolacyjność okna ma współczynnik przenikania ciepła przez szyby. Standardowe okna uzyskują (jako całość) przenikalność cieplną na poziomie 1,3 - 1,4 (W/m2K), ale w najnowszych rozwiązaniach osiąga ona wartości nawet 0,5 - 0,6 (W/m2K ), co ponad dwukrotnie zmniejsza straty ciepła w porównaniu z oknami standardowymi.

 

Budowa okna a ciepłochronność
Obecnie jako standard stosuje się wkłady jednokomorowe w zestawieniu 4-16Ar-4T, zbudowane z dwóch tafli szkła o grubości 4 mm oddzielonych 16-milimetrową ramką dystansową, gdzie przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem. Jedną z tafli pokrywa się cienką powłoką niskoemisyjną. Wkład o takiej budowie charakteryzuje się współczynnikiem U = 1,0 W/(m2K).
Dostępne są także przeszklenia o lepszych parametrach cieplnych - wkłady dwukomorowe o budowie 4T-14Ar-4-14Ar-4T z dwiema powłokami niskoemisyjnymi, wypełnione argonem. Osiągają one współczynnik U na poziomie 0,6 W/(m2K).
Jeszcze niższe wartości przenikalności cieplnej uzyskują przeszklenia trzykomorowe, w których przestrzenie międzyszybowe wypełnione są kryptonem lub ksenonem. Ciepłochronność takiego oszklenia może wynosić nawet 0,3 W/(m2K).


Przenikanie promieni słonecznych przez szyby
Przenikalność cieplna oszklenia nie jest jedynym parametrem wpływającym na jego energooszczędność. Coraz powszechniej stosowana klimatyzacja pomieszczeń wymaga, aby w okresie letnim przegrody przezroczyste ograniczały w jak największym stopniu przenikanie promieniowania słonecznego. Standardowe okna z oszkleniem podwójnym mają stosunkowo dużą przepuszczalność dla promieni słonecznych (SF ok. 0,75) i w przypadku montowania okien od strony nasłonecznionej powinny być wyposażone w dodatkowe urządzenia przeciwsłoneczne - żaluzje, zasłony, rolety.
Efekt ograniczenia promieniowania uzyskuje się też dzięki powłokom przeźroczystym, nanoszonym na powierzchnie szyby, a tzw. Solar Faktor SF osiąga wartość ok. 0,4 przy zachowaniu niemal niezmienionej przezroczystości przeszklenia w stosunku do szyb standardowych.
Szyby mogą też być pokrywane powłokami nakładanymi dwustronnie. Użycie szkła dwupowłokowego zapewnia równocześnie ochronę przed słońcem oraz funkcję samoczyszczenia.

 

Ciepłochronne szczegóły
Istotny wpływ na ciepłochronność oszklenia - zwłaszcza przy niewielkich jego formatach - mają własności termiczne ramki łączącej szyby w pakiet. Dotychczas stosowane ramki aluminiowe zastępowane są przez tzw. ramki ciepłe z tworzywa sztucznego o znacznie niższej przewodności cieplnej.
 

 

SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

LUB WYKOŃCZENIOWYCH?

 

 WEJDŹ NA WWW.BUDTRADE.PL

 

ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI

WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ!

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj