Słowa kluczowe: kafelkowanie, łazienka, remont,

DrukujŁazienka


LUSTRO W ŁAZIENCE

 

O lokalizacji lustra najlepiej pomyśleć przed ułożeniem płytek i pozostawić na nie puste miejsce. Jeśli jednak płytki już są, to też nic straconego. Lustro można przykleić, przykręcić lub zawiesić.

 

 

PRZYKRĘCANIE I WIESZANIE

Przykręcanie i wieszanie to sposoby dosyć skomplikowane, wymagające dużej precyzji. Wykonuje się je właściwie tylko wtedy, gdy przyklejenie lustra jest niemożliwe (np. gdy z tyłu lustra wystają śruby mocujące kinkietów albo półki). Przy przykręcaniu łatwo uszkodzić płytki czy lustro, natomiast wieszanie wymaga nadzwyczajnej dokładności. Ponadto lustro tak umocowane jest szczególnie narażone na uszkodzenia i pęknięcia. Można również zastosować elementy dystansujące, które pozwalają odsunąć lustro od ściany, ale wymaga to wywiercenia kilku otworów w ścianie i w lustrze, co uniemożliwia ewentualne późniejsze zmiany.

 


KLEJENIE

Najprostszym i najmocniejszym sposobem jest klejenie lustra. Dobrze przyklejone lustro jest bardziej odporne na tłuczenie niż przykręcane.
Można je przykleić między płytkami, jest to jednak sposób trwały, utrudnia wymianę lustra, za to trudniej je uszkodzić. Konieczne jest w tym wypadku spoinowanie. Przeprowadza się je dwa, trzy dni po przyklejeniu lustra, gdy klej wyschnie, za pomocą masy akrylowej. Szerokość spoin powinna być taka, jak szerokość spoin pomiędzy płytkami.

Lustro przyklejone na płytki można bez problemu wymieniać. Usuwa się je bez szkody dla płytek.

 


JAKI KLEJ
?

Klej musi być produktem specjalnie przeznaczonym do klejenia luster. Ma wtedy odpowiednią konsystencję, ułatwiającą montaż oraz krótki czas wiązania (zwykle około 2mm na 24 godziny).
Nanosi się go małymi plackami za pomocą specjalnego pistoletu. Tak, aby do kleju mogło docierać powietrze, niezbędne do wyschnięcia. Warstwa musi być w miarę cienka, gruba utrudnia wiązanie kleju.
Często stosuje się dodatkowo mocowanie piankową taśmą dwustronnie klejącą, która utrzymuje lustro do wyschnięcia kleju. Trzeba jednak dobrze skorygować ustawienie lustra zanim dociśnie się je do ściany. Taśma uniemożliwia zmiany.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj