Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Wokół domu  >  Urządzanie ogrodu  >  MARKIZA

Słowa kluczowe: drzwi, glazura, spis firm budowlanych, usługi montażowe,

DrukujUrządzanie ogrodu


MARKIZA

Obecnie markizy to nie tylko proste daszki montowane nad drzwiami. Ich kolorystyka nie jest już na pierwszym miejscu tak jak było kiedyś. Teraz są to nowoczesne urządzenia, które mają być raz, że proste w użytkowaniu - dwa - praktyczne i estetyczne.

 

Nowoczesna markiza jest przede wszystkim składana, wyposażona w silnik i działa na pilota. Złożona jest praktycznie niewidoczna i zajmuje bardzo mało miejsca. Dodatkowo płaska kaseta, w której jest "schowana" markiza, jest najczęściej wyposażona w oświetlenie, które możemy używać w nocy.
 

Pilot staje się w tym wypadku urządzeniem uniwersalnym. Możemy sterować natężeniem światła, czy włączyć w markizie tryb reagowania na pogodę. Wtedy urządzenie zacznie reagować na siłę wiatru czy deszczu, może również regulować natężenie światła przystosowując się do naszych potrzeb. Po odpowiednim ustawieniu opcji markiza może działać nawet wtedy jak nas nie ma w domu, np. sama się zwinie przy zbyt mocnym wietrze.
Oświetlenie, które jest obecnie bardzo częstym elementem markiz, działa niezależnie od tego czy jest ona rozwinięta czy nie. Możemy je więc używać o dowolnej porze dnia i nocy oraz o dowolnej porze roku.
 

Ciekawym rozwiązaniem używanym w niektórych sprzętach jest możliwość zamontowania ogrzewania do markizy. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie gdyż chroni nas dodatkowo przed przeciągami. Magazynowane jest światło słoneczne, które jest wypuszczane do otoczenia w przypadku zetknięcia materiału markizy z ciałem ludzkim. Grzejniki montuje się pod kasetą i można je dowolnie ustawiać w zależności od naszych potrzeb.
Można więc spokojnie powiedzieć, że coś co wydaje się tak proste w konstrukcji, jest już praktycznie sprzętem o nowoczesnej technologii.


 

Bezpieczny montaż markizy

Na jakie zagrożenia jest narażona nasza markiza? Przede wszystkim na wiatr oraz na zdarcie materiału podczas zwijania i rozwijania.
Odporność na wiatr zapewnia odpowiednie umocowanie urządzenia, czyli zintegrowanie go z całą konstrukcją budynku. Dobrze jest również zamontować odpowiednie podpory ścienne, które dodatkowo wzmocnią zabezpieczenia. Podpory mocowane są do ściany, ale mogą być dodatkowo doczepiane do stropu a nawet dachu.

Z kolei materiał można zabezpieczyć za pomocą profili naprężających i usztywniających. Nie dość, że materiał będzie się dużo łatwiej rozwijał to dodatkowo nie trzeba się martwić o to, że ulegnie zniszczeniu czy ścieraniu podczas zwijania i rozwijania.


 

Odpowiednia kompozycja

Technika techniką, ale należy pamiętać o tym, że markiza oprócz swoich funkcji praktycznych pełni również funkcje estetyczne. Markiza musi się przecież odpowiednio komponować z elewacją domu, z tarasem, z drzwiami balkonowymi itp. Tu już decyzja wymaga naszego dobrego smaku i własnych pomysłów na to jak odpowiednio dobrać markizę do warunków zewnętrznych naszego domu, tak żeby urządzenie wyglądało jak jego integralna część.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj