Słowa kluczowe: masa pistoletowa, masa wężykowa, pianka, sanitariaty, silikon, uszczelniacz,

DrukujInne


MASY USZCZELNIAJĄCE - RODZAJE I ZASTOSOWANIE

Znaczącą grupę wyrobów chemii budowlanej stanowią masy uszczelniające, wykorzystywane jako materiały uzupełniające przy montażu różnorodnych instalacji, wyposażenia, okien i drzwi. Różnorodność mas oraz ich zastosowania sprawia, że warto poznać te produkty bliżej, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy i do czego mogą nam się przydać.

 


Masy uszczelniające pełnią głównie funkcję elastycznych wypełnień dylatacji, szczelin montażowych, a także mogą służyć jako materiał mocujący. Ze względu na podstawowy składnik i zakres zastosowania wyroby te klasyfikowane są jako:
. akrylowe,
. silikonowe,
. poliuretanowe.
W każdej z tych grup znajduje się wiele produktów o zmodyfikowanych własnościach, dostosowanych do konkretnych zastosowań.

 

Warto wiedzieć!
Materiały te z reguły dostępne są w opakowaniach w formie kartuszy przystosowanych do aplikacji przy użyciu pistoletu do wyciskania.

 


Rodzaje mas uszczelniających

 

Masy akrylowe to wodorozcieńczalne produkty, wykazujące się wysoką elastycznością po stwardnieniu oraz dobrą przyczepnością do większości materiałów budowlanych. Ich istotną zaletą jest możliwość pokrywania farbami, co ma szczególne znaczenie ze względów estetycznych w przypadku wypełniania szczelin, np. w płytach gipsowo-kartonowych, tynkach. Wyroby akrylowe nie powinny być jednak narażone na stałe oddziaływanie wody. W ofercie producentów znajdziemy wyroby dostosowane do, np.:

- spoinowania płyt g-k,

- naprawy pęknięć w tynkach,

- zastosowań zewnętrznych,

a także wypełniania szczelin w podłogach drewnianych.

 

Masy silikonowe mają podobne zastosowanie jak akrylowe, ale charakteryzują się większą elastycznością i odpornością na stały kontakt z wodą. Nie można ich jednak malować. Podobnie jak akryle, masy silikonowe produkowane są w wielu odmianach, przy czym, ze względu na kontakt z łączonymi materiałami, najistotniejszy jest sposób utwardzania. Silikony octanowe wykazują bowiem agresywne oddziaływanie na metale, beton i nie powinny być używane przy uszczelnianiu takich materiałów. Ograniczeń takich nie mają silikony neutralne, ale są one znacznie droższe. W grupie silikonów znajdziemy produkty o specjalnym przeznaczeniu, np.:

- silikon dekarski,

- sanitarny (z dodatkiem środków antygrzybicznych),

- szklarski,

- do akwarium,

- wysokotemperaturowy.

 

Masy poliuretanowe produkowane są w dwóch formach - elastycznych uszczelnień o własnościach klejących oraz pianki montażowej. W porównaniu z silikonami czy akrylami, masa poliuretanowa jest mniej elastyczna, ale wypełnienie staje się twardsze, o bardzo dobrej przyczepności do wielu materiałów. Popularne pianki poliuretanowe stały się niezbędnym materiałem przy montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Pełnią one funkcję mocująco-uszczelniającą o dobrych własnościach termoizolacyjnych. Dzięki modyfikacji składników uzyskuje się różne ich odmiany, m. in.:

- o zmniejszonej prężności,

- do mocowania PCW,

- do użytku w ujemnych temperaturach otoczenia.
 

Warto wiedzieć!

Produkt pakowany jest w pojemniki ciśnieniowe do aplikacji bezpośredno przy pomocy wężyka lub za pośrednictwem pistoletu dozującego.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj