Słowa kluczowe: basen, budowa, dom, firma budowlana, oczko wodne, staw,

DrukujWoda w ogrodzie


OGRODOWY STAW DO KĄPIELI

Basen jest sterylnym miejscem przeznaczonym do relaksu w upalne dni, oraz do trenowania pływania czy nurkowania. Wielbiciele przyrody woleliby na pewno dużo bardziej zażywać kąpieli w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Wśród bogatej roślinności, którą jednak sami dobieramy. Takie możliwości daje nam przydomowy staw do kąpieli.
 

 

Staw spełnia oczywiście takie same funkcje jak basen, ale ciężko jest te dwa zbiorniki ze sobą porównywać. Główną różnicą jest sposób czyszczenia wody, która w stawie ogrodowym oczyszczana jest tylko za pomocą naturalnych metod. To właśnie rośliny, mikroorganizmy a przede wszystkim filtr ziemny sprawiają, że woda nie pokryje się glonami. W stawie chodzi właśnie przede wszystkim o stworzenie naturalnego biotopu. Nie jest trudny do wybudowania, ale żeby był funkcjonalny wymaga minimum 25 m2 powierzchni i 2 m głębokości. Takie wymiary są niezbędne jeśli zbiornik ma nam służyć do pływania. Jeśli ma służyć tylko do ochłody w upalny dzień, te wymiary mogą być mniejsze, ale wtedy trudniej stworzyć biosferę. Obsadzona roślinami strefa oczyszczania powinna wynosić tyle co strefa kąpielowa, dlatego na staw kąpielowy możemy sobie pozwolić tylko przy dużej działce.

 

Koszty całej inwestycji podwyższają dodatkowe elementy techniczne, mostki, wysepki, kładki itp. Nie wiadomo też ile za wybudowanie takiego zbiornika zażyczy sobie firma budowlana. Nawet jeśli chcemy zaoszczędzić to samodzielnie możemy wykonać wszelkie wykopy pod nieckę stawu, wymodelować ją czy zasadzić rośliny. Natomiast fachowcy powinni się zająć wbudowaniem wszelkich elementów technicznych oraz uszczelnianiem podłoża.

Tnąc koszty można wybudować staw z najprostszym układem uzdatniania wody. Z wyglądu przypomina basen, ale woda nie jest chlorowana. Jednak każdy staw wymaga solidnej pielęgnacji, inaczej zalęgną się w nim glony i stworzy nam się w ogrodzie wielkie bajoro. Powinniśmy systematycznie usuwać opadłe liście i wszelkich innych zabrudzeń znajdujących się na powierzchni, konserwować urządzenia techniczne. Odpowiednio wykonany staw wart jest takiego poświęcenia. Taki zbiornik wygląda pięknie, zwłaszcza gdy jest do niego dojście z tarasu.
 

 

Stworzenie przydomowej biosfery wymaga dużo czasu i pracy. Nie tylko musimy dobrać odpowiednie rośliny do naszego stawu, ale musimy jeszcze wiedzieć jak o nie zadbać, aby rozwijały się bezproblemowo. Jednak dla prawdziwego miłośnika przyrody praca przy takiej ogrodowej oazie spokoju będzie sprawiała samą przyjemność.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj