Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Okna i drzwi  >  PARAPETY ZEWNĘTRZNE

Słowa kluczowe: montaż parapetu, parapet, uszczelnienia okien, zabezpieczenie elewacji,

DrukujOkna i drzwi


PARAPETY ZEWNĘTRZNE
PARAPETY ZEWNĘTRZNE

Parapety zamontowane na zewnątrz otworów okiennych pełnią nie tylko funkcję ochronną, zapobiegając zaciekaniu wody opadowej na elewację, ale również są elementem ozdobnym domu. Na ich wymianę decydujemy się przy okazji wymiany okien, jak też podczas ocieplania domu.

 

 

Czy parapet jest konieczny?
Wszystkie okna fasadowe powinny być wyposażone w parapety wystające przynajmniej 5 cm poza płaszczyznę ściany. Dzięki nim ochronimy elewację przed zaciekami, gdy zacinający deszcz spłukiwać będzie zanieczyszczenia z okien i ościeży. Parapet zabezpiecza również ramy okienne (zwłaszcza drewniane) przed przenikaniem wody w miejscu połączeniu jej ze ścianą. Nachylenie parapetu nie powinno być mniejsze niż 5% , na co trzeba zwrócić uwagę podczas montażu okna i nakładania ocieplenia.

 


Montujemy parapet
Ze względu na łatwość montażu, najczęściej decydujemy się na założenie parapetów blaszanych lub z PCW. Są one po prostu przykręcane do ramy okiennej i ewentualnie dodatkowo zabezpieczane przed poderwaniem przez wiatr za pomocą kleju lub pianki montażowej. Przy ustalaniu ich długości należy uwzględnić grubość nakładek zamykających boczne krawędzie i niewielki luz pozwalający na rozszerzanie się przy zmianach temperatury.

 

Samo zamocowanie parapetu polega na przykręceniu odgiętego brzegu do ramy okiennej, przy czym kąt odgięcia powinien być tak dopasowany, aby po przymocowaniu, dociskał on do krawędzi ściany pod wpływem sprężystości blachy.
Do przykręcenia najwygodniej użyć samonawiercających blachowkrętów, gdy mocujemy go do okna plastikowego lub zwykłych wkrętów, gdy są to okna drewniane. Wkręty rozmieszczamy przy krawędziach oraz w rozstawie co 20-30 cm.

 

Do uszczelnienia połączenia parapetu z oknem możemy użyć samorozprężnej taśmy uszczelniającej lub przed przykręceniem nałożyć na brzeg równomierną warstewkę silikonu.

 

Wyciszenie odgłosu spadających kropel deszczu oraz dodatkowe zamocowanie zapobiegające podrywaniu przez wiatr zapewni nałożenie na ościeży pianki montażowej. Nakładamy ją na lekko zwilżone podłoże w postaci niezbyt szerokiego wałeczka (kilka centymetrów od krawędzi) i natychmiast przykręcamy parapet. Na czas twardnienia pianki warto parapet docisnąć, aby przy rozprężaniu się pianki nie nastąpiło jego poderwanie.

 

W ten sam sposób montowane są parapety z PCW, przy czym zamiast pianki lepiej do zamocowania użyć silikonu nałożonego na krawędź zewnętrzną ściany.

 

Uwaga! Przy montażu w oknach plastikowych należy zwrócić uwagę, aby odgięcie parapetu nie przysłoniło otworów odwadniających. Jeśli krawędź - ze względu na niskie osadzenie okna - sięga za wysoko, w miejscach otworów odwodnieniowych należy wykonać wycięcia umożliwiające ich odsłonięcie.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj