Słowa kluczowe: CAD, dom, mieszkanie, program graficzny, projekt, serwer,

DrukujIT w budownictwie


PROJEKTOWANIE OBIEKTÓW W TECHNOLOGII BIM

Serwer BIM (Building Information Modeling - Modelowanie Informacji o Budynku) pozwala znacznie przyspieszyć i usprawnić pracę w firmie oraz zapewnia zachowanie integralności projektu nawet w krytycznych sytuacjach. Dedykowany BIM Server posiadają najnowsze wersje programów graficznych, m.in. nowa wersja ArchiCAD. Raz, że te programy mają za zadanie zabezpieczyć dane, dwa - podnoszą efektywność pracy zespołowej i wymiany dokumentów DWG. Nowe programy mają również wiele udogodnień stricte dla projektantów, np. wygodne edytowanie projektów dzięki swobodnie orientowanym podglądom.

 

Same usprawnienie pracy sprowadza się do szybkiej i niezawodnej wymiany danych pomiędzy pracownikami. Mogą oni pracować na jednym pliku projektu BIM w tym samym czasie, wymieniając się informacjami nie tylko w wewnętrznej sieci biura, ale także przez Internet. Projekt może być umieszczony na osobnym serwerze, co z kolei zwiększa bierne bezpieczeństwo serwera.

 

Sama technologia BIM to nowa jakość projektowania. Integruje ona bowiem całość dokumentacji projektowej inwestycji w pojedynczy zbiór danych. Sanowi przy tym wirtualny model inwestycji, co zapewnia zachowanie spójności projektu budowlanego i zintegrowanych z nim projektów branżowych. Model samoczynnie się aktualizuje co pozwala uniknąć błędów i lepiej zoptymalizować projekt.

 

Zalety projektowania w technologii BIM

  • Cała dokumentacja zawarta w jednym pliku - pozwala to zrezygnować ze żmudnego archiwizowania poszczególnych elementów projektu.
  • Wszelkie zmiany dokonane w projekcie przenoszą się samoczynnie na wszystkie elementy dokumentacji - podobnie sprawa wygląda z zestawieniami i danymi liczbowymi dotyczącymi inwestycji. Oprócz tego, że oszczędzamy nasz czas, to przede wszystkim unikamy błędów i pomyłek.
  • Spójność dokumentacji - zapewniona wzajemnymi powiązaniami wszystkich elementów systemu.

 

Na świecie są już nawet firmy ubezpieczeniowe, które proponują niższe OC projektantom pracującym w technologii BIM.


Wady projektowania w technologii BIM

 

  • Zmieniają się tylko narzędzia, a nie sam sposób pracy.
  • Tradycyjne oprogramowanie CAD wprowadza jedynie nową technikę wykonywania rysunków. Samo archiwizowanie też jest dość toporne.

 

Podsumowując, jeśli chodzi dokumentacja w technologii BIM nie jest rewolucyjna, natomiast projektowanie już tak. Ułatwione w znacznym stopniu jest bowiem przeniesienie pomysłu projektanta na model wirtualny. Dodatkowo projektowanie w tej technologii znacznie zwiększa wydajność pracy, a co za tym idzie, ograniczyć koszty. Dlatego patrząc się na wszystkie "za" i "przeciw" - zdecydowanie więcej jest tych pierwszych.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj