Słowa kluczowe: beton komórkowy, bloczki, pustaki, ściana działowa, ściana jednowarstwowa, ściana nośna, ściana trójwarstwowa, zaprawa klejowa,

DrukujŚciany i stropy


ŚCIANY Z BETONU KOMÓRKOWEGO

 

Wyroby z betonu komórkowego wykorzystywane są już od wielu lat do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Obecnie materiał ten produkowany jest pod kilkoma nazwami handlowymi (np. Ytong, Termorex, Solbet) ze znacznie lepszymi parametrami niż wytwarzane dawniej.

 


Bloczki z betonu komórkowego

Asortyment wyrobów z beton komórkowego obejmuje kilka klas wytrzymałościowych, zależnych głównie od gęstości materiału.
Najlżejsze o gęstości 350-400 kg/m3 charakteryzują się wysoką ciepłochronnością - współczynnik lambda producenci określają w granicach 0,095-0,12 W/(m K) i są przeznaczone głównie do wznoszenia ścian jednowarstwowych o przenikalności cieplnej poniżej 0,3 W/(m2 K ) przy grubości muru już od 36 cm. Bloczki takie mają jednak dość niską wytrzymałość na ściskanie (ok. 1,5 MPa), co ogranicza ich zastosowanie przy budowie wyższych ścian nośnych.
Wyroby o większej gęstości 500-700 kg/m3 przeznaczone są do wznoszenia ścian zewnętrznych dwu- i trójwarstwowych (z dodatkowym ociepleniem) oraz wewnętrznych ścian nośnych i działowych.

 


Płytki z betonu komórkowego
Płytki z betonu komórkowego o grubości 6 - 8 cm to uniwersalny materiał wykorzystywany przy wykańczaniu wnętrz do wykonywania obudowy, np. wanien, szybów instalacyjnych, elementów aranżacji pomieszczeń.
Nowym produktem z betonu komórkowego są płytki termoizolacyjne o niezwykle niskiej przewodności cieplnej - współczynnik lambda wynosi tylko 0,045 W(/m K) i jest zbliżony do wartości uzyskiwanych przez tradycyjne materiały ociepleniowe - wełnę mineralną czy styropian. Jednak wysoka ciepłochronność okupiona jest niską wytrzymałością na ściskanie ok. 0,35 MPa zbliżoną do wytrzymałości płyt z polistyrenu ekstrudowanego. Termoizolacyjne płytki znajdują zastosowanie jako dodatkowa warstwa ociepleniowa przy budowie ścian zewnętrznych z cięższych odmian betonu komórkowego lub w połączeniu z tradycyjnym murem z bloczków wapienno-piaskowych lub pustaków ceramicznych. Zaletą takiego rozwiązania jest uzyskanie jednorodności materiałowej ściany, co zmniejsza ryzyko rozwarstwienia, jak też zapewnia wysoką odporność ogniową.

 


Budowanie z betonu komórkowego

Wyroby z betonu komórkowego produkowane są z dużą dokładnością wymiarową, można więc wiązać je przy użyciu cienkowarstwowej zaprawy klejowej. Ma to szczególnie istotne znaczenie przy stawianiu ściany jednowarstwowej, gdyż cienkie spoiny o gorszych własnościach ciepłochronnych nie powodują powstawania znaczących mostków cieplnych.

 

Uwaga! Beton komórkowy charakteryzuje się wysoką nasiąkliwością, a w przypadku zamoczenia bardzo długo wysycha. Dlatego przed wmurowaniem należy chronić go przed opadami i przypadkowym zalaniem.

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj