Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Wokół domu  >  Inne  >  SŁUPY OGRODZENIOWE

Słowa kluczowe: dach, dachówki, ogrodzenie,

DrukujInne


SŁUPY OGRODZENIOWE

 

Słupy ogrodzeniowe muszą być zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Ochrony wymagają przede wszystkim spoiny między cegłami, szczególnie poziome. Są to newralgiczne punkty gdyż długo zatrzymuje się w nich woda, często uszkadzająca zaprawę i cegły.

 

W celu zapobiegania temu, na słupach stawia się nakrycia z materiałów do krycia dachów lub z gotowych elementów. Mogą to być gotowe czapki, daszki, wykończenia z cegieł, z klinkieru, betonu, drewna, ceramiki w zależności od słupów, które mają być nimi przykryte. Słupy mogą być murowane, z cegieł klinkierowych, pełnych lub z kamienia.

 


Nakrycia

Świetny efekt wizualny daje wykończenie słupów ogrodzenia tym samym materiałem, z którego wykonany jest dach (nie poleca się jedynie materiałów, które z bliska wyglądają mało atrakcyjnie).
Daszki mogą być jedno- lub dwuspadowe. Daszki płaskie utrudniają odprowadzanie wody ze szczytu słupa. Oprócz spadku nakrycie musi byc równiez odpowiednio wysunięte, inaczej będą powstawać zacieki na ścianach konstrukcji. Zasięg typowego słupa to 38x38 cm, powinien być wysunięty na 8 cm.


 

Na pokrycie słupów ogrodzenia nadają się:

  • DACHÓWKI - nie trzeba dużej liczby dachówek aby pokryć szczyt słupa. Nawet na dwuspadowe daszki wystarczy cztery lub sześć dachówek. Jeśli słup jest masywniejszy mozna pokusić się o bardziej fantazyjny daszek (np. ułozyć dachówki w koronkę), zuzyjemy wtedy nieco wiecej materiału.
  • GONTY - gdy ogrodzenia mają drewniane przęsła, lub gdy budynek kryty jest gontem, ogrodzenie również można wykończyć gontem drewnianym, deskami lub połówkami żerdzi. Pokrycie to, dopasowane do otoczenia sprawia, że ogrodzenie wygląda bardziej tradycyjnie. Drewno jest niestety mniej trwałe niż dachówka, wymaga więc większej pielęgnacji.
  • INNE - to wszelkiego rodzaju materiały, którymi równiez pokryty jest dach. Jeśli pokrycie dachowe wykonane jest, np. z łópków kamiennych - taki sam materiał powinnismy wykorzystać do przykrycia słupów.
  • GOTOWE NAKRYCIA - nakrywy na słupy ogrodzeniowe muszą mieć odpowiednio uformowany spód - wgłębienie zapewniające bezpieczne skapywanie wody deszczowej, czyli kapinos. Nakrycia gotowe są przeważnie betonowe lub ceramiczne. Są odporne na mróz i upływ czasu, oraz bardzo estetycznie się prezentują. Przystosowane do konkretnego wymiaru słupów, często również oferowanych przez producentów. Jest kilka rodzajów gotowych czapek, różniących się kształtem:
    • Czterospadowe - na podstawie kwadratowej lub prostokątnej.
    • Dwuspadowe - drążone - na mury ogrodzeniowe lub pełne - na słupy.
    • Jednospadowe - przeznaczone głównie do murów ogrodzeniowych i do cieńszych słupów.

 

Najprostszym wykończeniem słupów murowanych są gotowe elementy (tzw. kształtki) pasujące do cegieł, z których zrobione są słupy. Również producenci klinkieru oferują kompletne zestawy dopasowanych materiałów ogrodzeniowych. Dostępne są też cegły kształtowe (w zestawach z cegłami elewacyjnymi do ogrodzeń) z innych materiałów, np. z ekoklinkieru. Szczególną uwagę należy zwrócić na staranne wypełnienie spoin.
Dobrym rozwiązaniem są też prefabrykowane przykrycia murów złożone z betonowego rdzenia nośnego odpornego na wilgoć oraz ozdobnej warstwy ceramicznej.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj