Słowa kluczowe: niepełnosprawni, projekt domu, projektant, udogodnienia dla niepełnosprawnych,

DrukujProjekt domu


UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

W  Polsce jest ponad 5 milionów niepełnosprawnych osób. Jeśli taka osoba znajduje się w naszej rodzinie lub wśród naszych bliskich i znajomych, to przy projektowaniu domu warto pomyśleć o rozwiązaniach, które ułatwią jej bezproblemowe i samodzielne funkcjonowanie.

 

Gotowych projektów, uwzględniających niepełnosprawnych jest niestety niewiele. Jeśli zlecamy wykonanie projektu architektowi, to musi być on szczegółowo poinformowany o tym, jaka osoba niepełnosprawna będzie w domu - poruszająca się na wózku, o kuli czy niewidoma, aby mógł uniknąć stworzenia dla niej jakichkolwiek barier.

 

Projekt domu przystosowanego do osób niepełnosprawnych powinien brać pod uwagę dostępność architektoniczną, konstrukcyjną, komunikacyjną i techniczną.
Najważniejsze, aby swobodna komunikacja była zapewniona pomiędzy pokojami, holem, łazienką i kuchnią. Należy też pamiętać o dogodnych rozwiązaniach sterowania instalacjami domowymi (obniżone włączniki/wyłączniki światła, odpowiednio dostępne kurki do regulacji ogrzewania czy wentylacji).

 

Jeśli zakładamy, że będzie z nami mieszkać lub u nas gościć osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim to niezbędne są odpowiednio szerokie przejścia, nie tylko w drzwiach, ale i furtkach (co najmniej 90 cm). Wewnątrz domu powinniśmy zrezygnować z progów i różno poziomowych podłóg. Dobrze zainwestować w podłogi antypoślizgowe. Warto również przemyśleć obszar wokół domu. Niepełnosprawni często większość czasu spędzają w domach i ich okolicy, dlatego otoczenie domu musi być przyjazne - obniżone krawężniki, rampa zamiast schodów, itp.

 

Samodzielność osoby niepełnosprawnej zapewnią także dobrze zaprojektowane kuchnia i łazienka. Łazienka musi mieć odpowiednia przestrzeń - pełny obrót wózka wynosi 1,5 metra i to jest minimum, które musi być zachowane. Ponadto należy zamontować obniżone umywalki i dodatkowe wyposażenie w postaci poręczy czy rozkładanych krzeseł (np. pod prysznicem).
W kuchni powinny być blaty o odpowiedniej wysokości oraz łatwo dostępne szafki.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj