Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Okna i drzwi  >  WSTAWIAMY OKNO

Słowa kluczowe: kit, okna, ościeżnice, ramy okienne, uszczelnienia,

DrukujOkna i drzwi


WSTAWIAMY OKNO

 

Samodzielny montaż okna nie jest zadaniem trudnym, ale niektóre firmy uzależniają udzielenie gwarancji od profesjonalnego ich osadzenia. Dlatego na takie rozwiązanie decydujemy się wtedy, gdy kupujemy gotowe, typowe okna, np. w składzie budowlanym.

 


Ościeże (otwory na okna) powinny mieć takie wymiary, aby szczelina między ościeżem i ramą wynosiła około 2-3 cm. Zależnie od konstrukcji ściany, okno montujemy w różnych miejscach jej przekroju.
. Przy jednowarstwowych ścianach okno umieszcza się w środku przekroju ściany.
. Przy dwuwarstwowych ścianach - przy zewnętrznej krawędzi warstwy nośnej.
. W murach trójwarstwowych okno montowane jest w płaszczyźnie ocieplenia, co nie gwarantuje stabilnego osadzenia, zwłaszcza przy jego dużych wymiarach.
Dlatego warto wykonać obramowanie ościeża z płyty wiórowo-cementowej lub OSB grubości 25 mm, zamocowane kołkami rozporowymi do warstwy nośnej ściany.

 


Wstawianie okna

Przed wstawieniem okna demontujemy ruchome skrzydła. Na obwodzie ramy należy rozmieścić kotwy montażowe w odległości ok. 25 cm od narożników i nie dalej niż 70 cm między sobą. Ościeżnicę z zaczepionymi kotwami wstawiamy w otwór, opierając ją na drewnianych, impregnowanych klockach nośnych. Klocki te muszą znaleźć się pod każdym pionowym profilem. Wygodne jest użycie plastikowych klinów, zastępujących klocki nośne - pozostawiamy je po zamontowaniu okna.

 

Uwaga! Kliny umieszczamy zawsze parami (jeden na drugim), gdyż tylko wtedy można uzyskać oparcie na całej ich powierzchni.

 

Drewniany klocek oporowy umieszczamy w pobliżu górnego rogu, tak aby opierająca się na nim rama ustawiona była dokładnie pionowo w płaszczyźnie ściany i otworu. W tej pozycji ramę unieruchamiamy klinami włożonymi blisko narożników.
Na tak zamontowaną ramę można założyć zdjęte wcześniej skrzydła i zamknąć je. Szczelinę wokół ramy odkurzamy i lekko nawilżamy, np. spryskiwaczem do szyb. Zapewni to lepszą przyczepność pianki montażowej.
Piankę poliuretanową wprowadzamy równomiernie na całym obwodzie, wypełniając ok. 1/3 głębokości szczeliny. Po rozprężeniu wypełni ona dokładnie całą wolną przestrzeń. Stwardniałą piankę ścinamy ostrym nożem równo z płaszczyzną okna.
Do wykończenia otworu okiennego od strony wewnętrznej najlepiej użyć przyklejanej płyty gipsowo-kartonowej, pozostawiając ok. 2 mm na styku z oknem. Wypełniamy ją elastyczną masą silikonową lub akrylową. Od strony zewnętrznej również musimy pozostawić szczelinę między murem, tynkiem i wypełnić ją takim samym materiałem.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj