Słowa kluczowe: ceramika, dachówki, dekarstwo, pokrycia dachowe,

DrukujDachy i rynny


DACHÓWKI CERAMICZNE - CIĘŻKIE ALE TRWAŁE

 

Dachówki ceramiczne należą do najstarszych materiałów stosowanych do wykańczania dachu. Mimo to nadal są bardzo popularne. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest z pewnością fakt, iż niezwykle różnorodne profile i kolory tego pokrycia można dopasować do charakteru niemal każdego budynku, jego koncepcji architektonicznej i lokalizacji.


 

Dachówki ceramiczne dzisiaj
Obecnie najczęściej używane są dachówki zakładkowe, których szczelność i stabilne ułożenie zapewniają specjalne wyprofilowane zamki (górny, dolny, boczny), ułatwiające też ich układanie. Układ mocowań pozwala jednocześnie na ich ruch, czyli tzw. pracę pokrycia.
Oprócz podstawowego materiału pokryciowego, w systemie pokryć poszczególnych producentów, dostępne są elementy uzupełniające (dachówki, boczne, połówkowe, kalenicowe) oraz akcesoria montażowe i ozdobne.


 

Produkcja dachówek ceramicznych
Podstawowym materiałem do produkcji dachówek ceramicznych jest starannie wyselekcjonowana glina. Proces mieszania i uszlachetniania doprowadza surowiec do odpowiedniej plastyczności, a tak przygotowany materiał można formować (metodą tłoczenia lub ciągnienia), wysuszyć i wypalać.
Dla otrzymania specjalnej powłoki ochronnej powierzchnia dachówki może być powlekana płynną warstwą glinki szlachetnej (angobowana) lub szkliwiona (glazurowana). Dachówki bez dodatkowych powłok są dość nasiąkliwe, co sprzyja utrzymywaniu się wilgotności powierzchni i pokrywaniu jej glonami, zwłaszcza wtedy, gdy dom stoi w otoczeniu drzew.



Wady i zalety dachówek ceramicznych
Dachówki ceramiczne są ciężkie - pokrycie takie waży, zależnie od rodzaju i sposobu układania, od 40 - do 90 kg/m2. Wymagają więc solidnej konstrukcji nośnej. Warto również pamiętać, że istotną pozycję w kosztach takiego pokrycia stanowią dachówki uzupełniające - brzegowe, kalenicowe. Niekiedy zastępowane są - celu zmniejszenia kosztów pokrycia - przez obróbki blacharskie, co jednak niekorzystnie wpływa na wygląd dachu jak i na jego trwałość.
Ich dużą zaletą jest natomiast zdolność do tłumienia hałasu (odgłosów padającego deszczu), a także łatwość wymiany w razie uszkodzenia pojedynczych dachówek oraz duża trwałość.

 


Układanie dachówek ceramicznych

Standardowy kąt nachylenia połaci zawiera się w granicach 30 - 60 stopni, ale przy układaniu w systemie "podwójnego dachu" - dachówki przykrywają szczelne pokrycie, np. z papy na deskowaniu - pochylenie może być mniejsze. Natomiast przy większych kątach konieczne będzie mocowanie każdej dachówki do łat montażowych.
Ołatowanie połaci dachowej dopasowuje się do konkretnych modeli dachówek, zgodnie z zaleceniami producenta, uwzględniając też rozstaw krokwi istotny dla doboru odpowiedniego przekroju łat nośnych.
Poszczególne dachówki układa się rzędami zwracając uwagę na właściwe połączenie na zamkach, a pokrycie utrzymuje się na dachu dzięki własnemu ciężarowi. Jedynie dachówki skrajne wymagają przybicia lub przywiązania drutem.
 

 

Warto wiedzieć!

Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretny kolor czy nawet model dachówek, warto zakupić je przez Internet, aby obniżyć koszty inwestycji i przyspieszyć czas realizacji zamówienia. W odpowiednich sklepach specjaliści pomogą nam również obliczyć potrzebną ilość dachówek, na podstawie projektu dachu. Takim sklepem jest na przykład BUDTRADE.pl, Pasaż Materiałów Budowlanych, który w kategorii pokryć dachowych wspierany jest przez specjalistów firmy OLMAR.

 

 

SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

LUB WYKOŃCZENIOWYCH?

 

 WEJDŹ NA WWW.BUDTRADE.PL

 

ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI

WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ!

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj